Haber

Olaf Scholz: “Biz Gerçek Arkadaşız. Arkadaşınız Olarak Zor Gününüzde Sizi Yalnız Bırakmayacağız”

Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Olaf Scholz, 6 Şubat depremleriyle ilgili olarak, “Bir Türk atasözüne göre ‘Dost kötü günde ortaya çıkar’ der. Benzer şekilde Almanca’da ‘Gerçek bir arkadaş zor zamanlarda kendini gösterir’ deriz. Biz gerçek dostuz.Arkadaşlarınız olarak acınızı paylaşıyoruz.

Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Olaf Scholz, Kahramanmaraş’ta 10 ilde büyük yıkıma ve can kaybına neden olan depremlerin ardından bugün bir dayanışma bildirisi yayınladı. Scholz, sosyal medya hesabından paylaştığı video mesajında ​​şu ifadelere dikkat çekti:

“Geçen hafta başında Türkiye ve Suriye’de yer sarsıldığı için yüreğimiz yanıyor. Bu vahim felakette hayatını kaybeden kadın, erkek ve çocukların sayısıyla sarsılıyoruz. Kaza yapanların yakınları ve dostları ile birlikte yas tutuyoruz. Hayatını kaybedenlerin acılarını paylaşıyor, acil şifalar diliyoruz.Niyetimiz hayatta kalanlarla birlikte.Arkadaşlarının veya akrabalarının enkaz altında olduğundan şüphelenip kayıplarını arayanlarla.Tanışmalarla tam anlamıyla yüzleşen herkesle. bu soğuk kış günleri ve gecelerinde varlıklarını

Bu felaketi tersine çeviremeyiz. Ancak bu zor durumda yardımcı olabiliriz. Almanya da gerçekten yardımcı oluyor. Depremin olduğu günden itibaren yurdumuzun dört bir yanından kurtarma ekipleri ve sağlık ekipleri afet bölgesine doğru yola çıktı. Yardım kuruluşlarımız ısıtıcı, jeneratör ve ilaç gönderiyor. Kendilerine bu hayati görevde güç diliyoruz. Girişimler, vatandaş kümeleri tarafından hızlı bir şekilde, genellikle akrabaları ve akrabaları tarafından kendiliğinden başlatıldı. Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için yardım organize ediyor, bağış topluyor veya kışlık giyecek topluyorlar. İhtiyaç anında gönderilen bu yardımlar için hepinize büyük bir şükran borcumuz var.

Çok kısa sürede bir şefkat köprüsü kurdunuz. İnsanlık olarak birbirine bu kadar yakın olan ülkelerimiz arasında bir dayanışma köprüsü oluşturdunuz. Ne de olsa Almanya’daki yaklaşık 3 milyon hemşehrimiz Türk kökenli ve bunların çoğu da ağır hasar görmüş Hatay ve Gaziantepli. Birçoğunun Suriye’de aile kökleri var. Hepsi afet bölgesindeki depremzedelerle birlikte yas tutuyor ve oradaki arkadaşları ve aileleri için endişeleniyor.

Bir Türk atasözüne göre, ‘Gerçek dost, kötü günde mutlaka gelir.’ Almanca’da ‘Gerçek bir arkadaş zor zamanlarda kendini gösterir’ deriz. Biz gerçek arkadaşız. Dostlarınız olarak acınızı paylaşıyoruz. Arkadaşın olarak sıkıntılı gününde seni yalnız bırakmayacağız.”

atkaracalar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu